Till innehåll på sidan

Långvandring i Vättlefjäll

Denna vandring har redan ägt rum.

Utmana dig med en långvandring!

Följ med på en utmanande långvandring i fin skogsmiljö. Vi kommer vandra hela Vättlefjällsleden som är en slinga på knappt 25 km, alltså 2,5 mil. Den här vandringen riktar sig till dig som någon gång har vandrat eller gått en längre sträcka tidigare, men du behöver inte ha vandrat 25 km innan. Vättlefjäll är ett av Göteborgs stadsnära naturområden och har både grusade promenadleder och mer vilda skogsstigar.

Ta med matsäck (mackor eller liknande, frukt, snacks), en flaska vatten, och en termos med varm dryck. Vi tar flera pauser under vandringen för att fylla på med energi och vila fötterna lite. Ta med ett sittunderlag och kläder efter väder enligt lager på lager-principen. Det rekommenderas vattentäta fasta skor, gärna kängor. Barn och kopplade hundar är varmt välkomna om de orkar gå långt, men stigen är inte lämplig för barnvagnar eller rullstolar. Det är gratis att delta. Välkommen att våga vandra vidare!

Västkuststiftelsen
Sekretessöversikt

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.