Till innehåll på sidan

Sveriges största fastlandsalvar

Blomstervandring på Österplana hed där ett dussintal orkidéer som guckusko, honungsblomster, flugblomster, Sankt Pers nycklar och blodnycklar växer tillsammans med mycket annat. Andra rariteter är ormtunga, krutbrännare och inte minst kalknarven som är unik för Kinnekulle och Gotland.

Vandringen är cirka 1,5 kilometer lång och ganska lätt i omväxlande torr och blöt terräng. Vandringen föregås av en friluftsgudstjänst vid Österplana kyrka klockan 14:00, för den som vill.

Extra tips: Klockan 18:30 träffas vi sedan vid Forshems kyrka, för en exkursion där vi får se den mycket sällsynta svedjenävan.

Samarbete med Götene-Kinnekulle naturskyddsförening.

Västkuststiftelsen
Sekretessöversikt

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.