På grund av värmeböljan tidigare i sommar ställdes vandringen på Kynnefjäll den 20 juli in. Nu gör vi ett nytt försök!
Kynnefjäll, känt för kärnkraftsmotstånd och vargrevir, har mycket mer att erbjuda. En utlöpare av Norrlandsterrängen långt ner i Bohuslän med myrar, skogar och klara sjöar. Här finns också en intressant historia med bl.a. stora skogsplanteringsprojekt i början på 1900-talet. Vi gör en vandring längs stigar och småvägar där vi passerar den nyrenoverade raststugan på Vaktarekullen och vindskyddet vid Stora Holmevattnet. Vandringens längd är ca 8-9 km. Medtag matsäck för två raster! Möjlighet till bad i insjö.
Samlingsplats: Naturreservatets parkeringsplats vid Kasebo, infart vid Söbbön på vägen mellan Hedekas och Töftedal, 7 km norr om Hedekas. Från allmänna vägen är det ca 4 km på smal grusväg.
OBS! Det finns två Kasebo på Kynnefjäll och söker man med GPS på Kasebo, Kynnefjäll blir man hänvisad till FEL Kasebo. GPS- adressen till rätt Kasebo är Krokstads Borgen 13. Om man ändå vill använda GPS är koordinaterna till P-platsen 58°43’39.5″N 11°43’45.4″E för att komma till RÄTT Kasebo.
Vandringen är ett samarrangemang med Friluftsfrämjandet i Tanum och Vandringens Dag.
Vandringens dag är en temadag skapad 2019 av SvenskaTuristföreningen (STF) och infaller alltid den andra lördagen i september. Tillsammans firar vi Vandringens daggenom att arrangera aktiviteter där människor får uppleva natur- och vandringsglädje och inspireras till att se, lära och uppleva mer av natur- och kulturmiljöerna i sitt närområde.